شما اینجا هستید
اخبار حوزه » چهل سالگی انقلاب اسلامی

بسمه تعالی

چهل سالگی انقلاب اسلامی

چکیده:

در این مقاله بر انیم تا به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران به ابعاد گوناگون این انقلاب شکوهمند بپردازیم و ثمرات مختلف این حماسه بزرگ را در عرصه های علمی.سازندگی.نظامی.سیاسی.فرهنگی.اقتصادی.اقتدارمنطقه ای و بین المللی بررسی نماییم. امید است این مقاله به سهم خود در راستای روشنگری برای نسل جوان مفید بوده باشد .

کلید واژه ها :

انقلاب اسلامی _چهل سالگی_ثمرات_مولفه

مقدمه:

در نگاه عامیانه عدد چهل عدد محترم و مقدس و مبارکی است و از آن کمال نهایی و اوج شکوفایی برداشت می شود.وقتی مردم می گویند فلانی چهل ساله شده یعنی کامل شده یعنی به مرحله ای رسیده که دیگر هیچ آسیبی او را تهدید نمی کند . یعنی می توان به او تکیه کردو به قول معروف باید خیالت از ناحیه او اسوده باشد.

یعنی از نظر عقل و جسم قدرتمند شده است.

حال انقلاب اسلامی ما نیز چهل ساله شده است یعنی اوج شکوفایی و اقتدار در داخل ومنطقه و جهان.یعنی دیگر هیچ خطری نمی تواند انرا تهدید کند . یعنی میتوان به ان در داخل و خارج تکیه کرد . یعنی به کمال نهایی رسیده و انچه که باید می شده. شده است.یعنی ضمن اینکه امنیت خود را تامین میکند . دیگران نیز برای حل مشکل و تامین امنیت به او پناهنده می شوند.یعنی صاحب رای بودن و رای نافذ در معادلات جهانی داشتن . خلاصه اینکه انقلاب اسلامی ما چهل ساله شده مانند انسانی که به سن چهل سالگی رسیده است.

خوب است با این مقدمه به ارزشهایی که در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی به ان رسیده ایم کمی بیشتر بپردازیم و دقت نماییم.

۱٫اقتدار نظامی در منطقه و جهان:

یکی از مولفه های قدرت برای کشور ها اقتدار نظای ان کشور است که هر گونه خطر را از حریم ان ملت دور می کند. ما در چهلمین سالگرد انقلابمان به این اقتدار رسیده ایم روزی مراوده نظامی ایران با جهان بر این مدار بود که از قدرتهای بزرگ مخصوصا آمریکا سلاح بخردو دلار بدهد و انها را محافظ اب و خاک و هوای خویش بداند و طبق میل انها نیز رفتار نماید  دقیقا مثل رفتاری که امریکا هم اینک با عربستان در عرصه نظامی دارد.

ولی ایران در چهلمین سالگرد انقلابش یکی از قدرتهای صاحب رای در عرصه نظای در جهان است . قدرت اول موشکی در منطقه خاور میانه و یکی از ۲۶ کشور موشکی جهان.اقتدار نظامی ایران اسلامی به قدری بالاست که کشور های دنیا دست نیاز به سوی او دراز کرده و از او یاری می خواهد . مثل کمک خواستن کشور های حوزه های اقیانوسی از نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در مسئله تامین امنیت کشتی ها در مواجه با دزدان دریایی . و یا د عوت از فرمانده ارتش جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در اجلاس کشور های حوزه دریایی مدیترانه که در ان اجلاس از فرمانده نیروی دریایی  ارتش جمهوری اسلامی به خاطر حضور در این اجلاس تقدیر شده و اعلام می شود که به دلیل حضور ایران در این اجلاس تراز جلسه از منطقه ای به بین المللی ارتقا یافت.

و اضافه کنیم که ریشه کنی داعش به دلیل حضور نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سوریه و عراق بود . اگر روزی امریکا حرف اول را در منطقه می زد الان در چهل سالگی انقلاب اسلامی حرف اول را در منطقه ایران اسلامی می زند .

شکست داعش و خروج نظامیان امریکا از سوریه در هفته های اخیر دلیل این مدعا است.

امن ترین اسمان جهان به اعتراف مراکز بین المللی اسمان ایران است.روزی اسمان ایران محل تاخت و تاز هواپیماهای متجاوز بعثی بود ولی امروز پهباد رادار گریز !(ََ۱۷۰٫Rq)امریکایی توسط سامانه راداری ایران رصد و هک می شود.روزی موشکهای دشمن متجاوز به سفارش و تایید امریکا و اسراییل شهر های ما را مورد حمله قرار می داد ولی امروز شهر های موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برطرف کننده هر گونه تهدید از ایران عزیز است.

انقلاب اسلامی چهل ساله یعنی ایرانی مقتدر  که هم خود را نگه داشته هم منطقه به او دلگرم است که اگر این دلگرمی نبود امروز دمشق و بغداد و بیروت زیر قدمهای دشمن اسلام له می شد و خاور میانه به سبک امریکایی متولد می شد و حال انکه چنین نشد و هلال شیعه در اوج قدرت در خاور میانه رخ عیان می کند.

ایران دیروز نوکر امریکا بود ولی ایران امروز رقیب سر سخت برای دشمنان بشریت محسوب می شود و قوت قلب مستضعفان آفریقا و اسیا و امریکای لاتین است .

این یعنی انقلاب اسلامی چهل ساله .

دیگر از موشکهای عماد و زلزال و شهاب ۴و۵ سخن نمی گویم. از هواپیاهای f313و اذرخش و صاعقه دیگر سخن به میان نمی اورم .از پهباد های فطرس و هدهد و ابابیل و رعد حرفی نمی زنم و از زیر دریایی فوق پیشرفته نهنگ و طارق و غدیر وبعثت بگذریم. از ناوهای جنگی جماران و خلیج فارس و سهند و دماوند عبور کنیم.

۲٫اقتدار علمی:

یکی دیگر از مولفه های قدرت هر کشور اقتدار و پیشرفت علمی ان کشور است. قبل از انقلاب اسلامی در خیلی از شاخه های علمی یا حضور نداشتیم یا در رده های زیر ۵۰ بودیم ولی انقلاب اسلامی با شعار بزرگ (ما می توانیم ) که از زبان رهبر دانا و حکیم خود امام خمینی خارج شد توانست روحیه خود باوری را به جوانان تزریق نماید و باعث ورود جوانان به تمام عرصه های علمی شود و نام ایران اسلامی دوباره به زبانها بیفتد .

ششمین کشور فرستنده موجود زنده به فضا .

دوازدهمین کشور پرتاب کنننده ماهواره .

دهمین کشور دارنده انرژی هسته ای و یکی از کشور های دارنده چرخه کامل سوخت هسته ای .

سومین کشور پیوند اعضای انسان .

چهارمین کشور در دانش شبیه سازی .

چهارمین کشور در پیوند اعضا و قطب پیوند اعضا در منطقه .

دومین کشور در دانش سلول های بنیادی .

اولین کشور در تولید علم در جهان در سالهای ۲۰۱۵ م تا کنون .

هفتمین کشور در تولید داروهای نوترکیب .

هفتمین کشور در صنعت نانو تکنولوژی  .

از هوش مصنوعی و پیشرفتهای فنی مهندسی و پزشکی و تکثر و تنوع رشته های دانشکاهی و بالا رفتن سطح علمی جامعه و مهاجرت معکوس دانشجویان و بالا رفتن تعداد اختراعات با ثبت جهانی و ورود به فناوری های نوین دیگر سخی نمی گویم.

انقلاب اسلامی چهل ساله یعنی چهل سال راه پیمودیم تا به قله علمی برسیم و باز ایران اسلامی را مانند قرون گذشته چهار راه علم جهان قرار دهیم .اگر قبلا ابن سینا داشتیم الان احمدی روشن داریم و اگر قبلا خواجه نصیر الدین طوسی داشتیم الان دکتر اشتیانی داریم.

شاید برخی بگویند :

همان گونه که جهان روبه پیشرفت است ما هم پیشرفت کرده ایم پس چرا این پیشرفت را به انقلاب اسلامی ربط می دهید ؟ پاسخ ما این است که اولا اگر انقلاب اسلامی نبود ورود به اتوبان پیشرفت برای ملت بزرگ ایران امکان نداشت . زیرا در دوران ۵۷ ساله سلطنت پهلوی به مغز ایرانی بها داده نشد و عرصه های علمی از حضور ایرانیان خالی بود . تکیه بر مغز خارجی و شکوه غربی چنان حاکمان را مبهوت کرده بود که از جوان ایرانی غفلت شد و (تو نمی توانی)همه جای این مرز و بوم را گرفته بود . صدها مثال شاهد این ادعا است . ولی پس از انقلاب اسلامی این تفکر شکسته شد و با شعار (ما می توانیم)اتوبان پیشرفت و رشد علمی و صنعتی به روی جوانان ایرانی گشوده شد و روحیه خود باوری به بدنه این مرز و بوم تزریق شد به عنوان مثال کشوری که امکان پیوند کلیه نداشت به عنوان قطب پیوند اعضا در منطقه و سومین کشور پیوند اعضا در جهان شد . و ورود به صدها عرصه علمی و فناوری و تکنولوژی که روزی در خیال جوان ایرانی نمی گنجید و به واقعیتهایی پیوست که تحسین جهانیان را بر انگیخت .شکوه علمی امروز یکی دیگر از ارمغان های انقلاب اسلای ۴۰ ساله است .

ثانیا درست است که دیگر کشور ها هم رشد کرده اند اما رشد ما به شکل کاملا چند برابر و جهشی بوده است زیرا که رتبه ایران را ارتقا داد و یکی از ده کشور اول کرده است .

۳٫اقتدار سیاسی :

مولفه دیگر که باید بررسی شود اقتدار سیاسی است یعنی قدرت مقابله سیاسی با زورگویان در مجامع بین المللی و حاکمیت منطق و استدلال در مقابل زور و ثروت  و این دست اورد فوق العاده بزرگی است.

مصادیق فراوانی بر این اقتدار داریم از جمله عشق و علاقه ملتهای جهان و روشنفکران سیاسی دنیا به سخنان حضرت امام خمینی و سخنان حضرت امام خامنه ای که ان را چراغ راه مبارزه با تاریکی ها قرار داده اند . مثل توجه جوانان اروپا به نامه حضرت امام خامنه ای که در تاریخ   بهمن  93که خطاب به انان نوشته شد و جالب تر اینکه در ساعات اولیه صدور این نامه ۴۶۰۰۰ نفر به مطالعه مستقیم ان از سراسر اروپا پرداختند .

رای اوردن پیشنهادات نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین المللی مثل مجمع عمومی سازمان ملل گواه دیگر بر اقتدار سیاسی ماست. ایران اسلامی در دنیا رای و نظر خود را با صدای بلند اعلام می دارد و طبق رای و نظر خود کشور را اداره می نماید و هیچ الگویی را از مستکبران کنونی نمی پذیرد. این یعنی اقتدار سیاسی که حاصل انقلاب اسلامی است .

۴٫مولفه دیگری نیز در تعریف اقتدار سهیم است که میبایست طرح شود و ان مولفه فرهنگی است که همان انتقال پیام انقلاب به نسل سوم و چهارم یا تبلیغ دین اسلام در عرصه بین المللی و دفاع از مفاهیم اسلامی در جهان و یا حفظ فرهنگ ایرای اسلامی در جمع داخلی ایرانیان همگی مصادیق مولفه فرهنگی است. دشمنان قسم خورده این نظام و ملت برای از پا در اوردن این کشور با تهاجم فرهنگی پا به میدان گذاشتند ولی پس از ۳دهه به شکست تهاجم فرهنگی خود ادعا دارند و این شکست یعنی اقتدار فرهگی انقلاب اسلامی.

۵٫مولفه سازندگی و ابادانی که از همان روز های اغازین پس از پیروزی انقلاب شروع گشت و به سرعت پیش رفت و عقب مانده گی های دوران سابق را به سرعت زدود و چهره تازه و جدیدی به تمام نقاط کشور داد . پالایشگاهها و کارخانجات و راهها و بزرگ راهها و گسترش شبکه ریلی و هوایی و ابادانی روستاها و ایجاد روستا های صنعتی گسترش امکانات اولیه به تمام نقاط کشور و بالا بردن سطح کیفی زندگی جوامع شهری و روستایی همگی از مصادیق این مولفه است که از برکات انقلاب اسلامی است.

۶٫مولفه دیگر که باید به ان پرداخت مولفه اقتصادی است که علی رغم توطئه های داخلی و خارجی طبق گزارش سالیانه سازمان ملل اقتصاد ایران هجدهمین اقتصاد جهان است.که از دل تحریمات ظالمانه امریکا در حال گذر و عبور بوده و هست . ما البته در بحث اقتصادی دچار مشکلاتی هستیم که اقتصاد مقاومتی تنها نسخه بی بدیل برای رسیدن به اقتدار کامل اقتصادی است.البته مبارزه با مفسیدن اقتصادی باید پر رنگ تر شود و قطع دست نفوذیها و دو تابعیتی ها در دستور کار جدی قرار گیرد و از هر چیز که باعث ایجاد نارضایتی عمومی ست باید جلو گیری شود. و سطح رفاه عمومی مردم باید ارتقا یافته و خدمات عمومی در تمام حوزه ها بشکل کمی و کیفی گسترش یابد .

در پایان بایستی یاد معمار بزرگ انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی و شهدای گرانقدر انقلاب و دفاع مقدس و مبارزین انقلابی و زحمت کشان عرصه های مختلف را گرامی بداریم یاد کسانی که در دوره های مختلف این مدت ۴۰ ساله با ما بودند ولی در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در جمع ما حضور ندارند را عزیز می داریم .

و کلام اخر اینکه اگر امروز کشتی قدرتمند جمهوری اسلامی ایران با عظمت و اقتدار در اقیانوس متلاطم جهان در حرکت است به خاطر علم و تقوا و تدبیر عالمانه رهبر فرزانه و حکیم انقلاب حضرت ایت الله العظمی امام خامنه ای است که سکان داری این کشتی را  بر عهده گرفته است . و افرین بر ملتی که لحظه ای خسته نشده و دچار انحراف نگشته و همراه با سکاندار بیدارش در حال پیشروی به ساحل نجات و ارامش هستند تا انشا الله با ظهور امام زمان حضرت مهدی موعود (عج) حکومت واحد جهانی رابه رهبری انسان معصوم ایجاد نماید.

زنده باد استقلال.

زنده باد ازادی.

زنده باد جمهوری اسلامی .

و زنده باد انقلاب اسلامی ۴۰ ساله.

منوچهرنبی زاده

دی ماه ۹۷

امام جماعت مسجد فاطمیه حوزه شهید نواب صفوی

پایان

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

حوزه علمیه آیت الله ایروانی (ره) | حوزه علمیه آیت الله ایروانی