راجع به بحث ریشه های وضعیت فعلی عفاف و حجاب در جامعه و ریشه های اینکه چرا به این روز افتادیم برامون توضیح بدید؟

مشکل عفاف و حجاب مربوط به مساله بعد از انقلاب نیست ، ریشه هاش تقریبا از زمانی که دولت فخیمه بریتانیا!! اسلام شناسی و شرق شناسی رو شروع کرده ، متوجه این حقیقت شدند که تا وقتی مردم پاک دامن باشند و عفاف و حجاب در جامعه رایج باشد نمی توانند بر آن کشور تسلط پیدا کنند و اولین کسانی که در این زمینه فعالیت کردند طاهره قزوینی ملقب به قره العین از بهایی ها بودند و بعد هم رضا شاه این کار را انجام داد .

اما بعد از انقلاب درگیری هایی که ما در کشور به خاطر ابعاد سیاسی و مشکلاتی که در سطح اداره مملکت داشتیم و مشکلات اقتصادی که به وجود می آوردند باعث شد تا مسئولین و دولت مردان و رجال مذهبی سیاسی ما آرام آرام به مساله فرهنگی کم توجهی کنند ، اگر چه رهبر انقلاب اسلامی هشدارهایی در این زمینه می فرمودند که ما وظیفمون این است که نسبت به شبیخون فرهنگی بیدار باشیم ولی کسی بیدار نشد و دشمن های ما در خارج و نادونی بعضی افراد در داخل و سهل انگاری مسئولین فرهنگی کشور در جاهای مختلف دست به دست هم داده تا این وضعیت به وجود بیاید اما اگر بخواهیم به صورت دقیق و روشن بگوییم که چه کسانی دقیقا کوتاهی کردند ، اول آموزش و پرورش و در مرحله بعد صدا و سیمای جمهوری اسلامی بوده که این ها هم به اسم دفع افسد به فاسد زمینه را برای اینکه مردم روز به روز به طرف افسد بروند را فراهم کردند.

این موضوعاتی را که بیان کردید کمی بازتر بفرمایید؟

مثلا سی و چند سال پیش صدا و سیما به اسم اینکه داره زمینه را برای جذب یه عده ای که انقلاب رو قبول نداشتند فراهم می کنه ، در تلویزیون روز به روز آرایش ها غلیظ تر شده ، لباس ها بدتر شده و رفتار مجری هایی که با هم ارتباط دارند نامشروع تر شده ، آدم های نادون را آدم های غیرتی و خانم چادری را بدبخت و عقب مونده فرهنگی و خانم زیباروی تحصیل کرده را یه خانم روپوش پوشیده نشان می دهند و نهایتا ما وقتی در عمل نگاه می کنیم به یک وضعیتی می رسیم که اگه هر ساله خودمون را با سال های گذشته مقایسه کنیم می بینیم که هر سال داره بدتر می شه و اینکه ما بعد از انقلاب اسلامی نه تنها ریشه بی حجابی رو اصلاح نکردیم بلکه اجازه دادیم به فعالیت ضد فرهنگی و دینی خودشون هم ادامه بدهند.

واقعیت موجود در حال حاظر درباره پدیده عفاف و حجاب در جامعه رو چطور می بینید ؟ یعنی الان ما نسبت به نظام اسلامی وضیعت مطلوبی داریم یا خیر؟

یادم میاد که حضرت امام (ره) در دیدار با سفیر ترکیه فرمودند که یک نسیمی از اسلام به این مملکت وزیده و باعث شده این انقلاببه وجود بیاد ولی متاسفانه ما اون نسیم را به جای اینکه قوی تر کنیم ، رهاش کردیم و ما نسبت به نظامآرمانی اسلامی وضعیت مطلوبی نداریم زیرا اولا ما حجاب رو درست نشناختیم و یکی از مصیبت هایما الان همینه که اون حجاب الهی و اسلامی در کشور ما از اول غلط توضیح داده شده.

 آیا نگاه کدخدا منشانه به موضوع عفاف و حجاب را میشه گفت تو بعضی از مسئولین وجود دارد؟

دغدغه مسئولین معمولا امور سیاسی و حفظ موقعیت های آرام در کشور است یعنی ازنظر فرهنگی یک محیط آرام و بی سر وصدا و اینکه کسی هم به کسی کار نداشته باشد، برخلاف فرهنگ اسلامی ما که امر به معروف و نهی از منکر دائما از مردم می خواهد که خودشون و مسئولین را و مسئولین هم مسئولین وهم مردم را امر به معروف و نهی از منکر کنند ، مشکل مسئولین ما این است که نگاه آرمانی اسلامی را فراموش کرده اند ، این نگاه باید در مسئولین باشد که وقتی یک مسئولی سمتی در این مملکت گرفت بعد مدتی بگوید که من تونستم یک قدمی به سوی اسلامی شدن و با تقوا شدن مردم بردارم ، که ما معمولا در مسئولین نمی بینیم.

اگه بخواهیم به صورت خاص بررسی کنیم در مجموع عمل کرد دولت ها در حوزه عفاف و حجاب را چگونه می بینید؟

دستگاه مجریه در زمان حیات امام (ره) با اینکه جنگ هم بود اما از نظر فرهنگی به خاطر نزدیکی به زمان انقلاب خیلی وضعیت بهتر بود اما متاسفانه از دولت های بعد که به اصطلاح دولت های سازندگی شروع شد غفلتی در بحث عفاف و حجاب شده و در آنجایی هم که در این زمینه وارد شدند ، عمل کرد مقبولی نداشتند. در این دولت نسبت به دولت های گذشته موضع گیری صریح و روشن خوبی داشته و در مقام بیان مواضع و از نظر قانونی خوب عمل کرده اما در مقام عمل ما هنوز  چیزی ندیدیم ، امیدواریم در این دولت با کمک مردم بتوانیم با افرادی که ناهنجار و مجرم هستند ، برخورد جدی و واقعی داشته باشیم.

درباره واژه بد حجاب کمی توضیح دهید؟

لفظ بد حجاب دروغی است که یکی از مسئولین کشور طرح کرد و زشتی و منکر بودنش را پایین آورد تا فرصت بدهد به کسانی که در این حوزه وسط بخواهند جولان بدهند و بی حجابی را ترویج بدهند ، این یک خیانت فرهنگی به کشور ما است ، ما یا با دین هستیم یا بی دین که البته هرکدامشون درجه هایی دارند اما حد وسط در اینجا معنایی ندارد در بحث حجاب هم همینگونه است اگر آن خانومی که سر تا پای خودش را حفاظت می کند و زینت های ظاهری خودش را آشکار نمی کند ، این خانم با حجاب است و غیر این بی حجاب که البته این ها هم درجاتی دارند.

آیا گشت ارشاد برای ترویج حجاب جواب می دهد؟

گشت ارشاد معنی یک امر فرهنگی می دهد ، گشت ارشاد واقعی این است که گشتی بگذارند برای جلوگیری از منکرات به این نحو که از قبل به مردم اعلام کنند که بی حجابی مثلا پنج میلیون جریمه داره و بعد در ماشین های گشت نیروی انتظامی و اجرایی و قاضی باشد که همانجا قانون را اعمال کنند و این کار بازدارنده از بی حجابی است.

آیا این کار مسکن نیست؟

دولت اسلامی وظیفه دارد که در سطح عمومی، جامعه را از منکرات پاک کند یعنی ما نباید اجازه بدهیم فحشا تو خیابان ها علنی باشد، مثلی در سیاست هست که می گه اگر می خواهید یک شجره خبیثه را نابود کنید ، از بالا شاخ و برگش را قطع کنید و از پایین ریشه اش را خشک کنید. برای درمان واقعی باید دو عمل همزمان صورت بگیرد یعنی هم جلوگیری در سطح عمومی و هم فرهنگ سازی .

اگر ما فقط در حوزه رو بنایی مثل گشت ارشاد کار کنیم و از طرف ارگان ها فرهنگ سازی صورت نگیرد این کار در بلند مدت چه نتیجه ای خواهد داد؟

حرکتی که حوزه علمیه ما دارد انجام می دهد ، مخاطبان اصلیش بی حجاب های توی خیابان ها نیستند بلکه مسئولین جمهوری اسلامی هستندمسیولین عالی رتبه کشورکه شخصیت های بزرگی هستند که الحمدلله مشکلی ندارند ، مدیریت میانی فرهنگی کشور مشکل اساسی ما است ، بیشتردرخواست حرکات مردمی ما امر به معروف و نهی از منکر مسئولین است ، ما از مسئولین می خواهیمکه در هر دو موضوع خصوصا بخش فرهنگی کاری انجام دهند.

به نظر شما تجمع به چه دردی می خورد و آیا تاثیر دارد ؟

ما هر کدام از کسانی که متدین به دین اسلام هستیم وقتی دیدیم در جامعه علنا منکر صورت می گیرد وظیفه داریم که امر به معروف و نهی از منکر کنیم در بعضی موارد با یک نفر کار انجام می گیرد اما در بحث عفاف و حجاب اینجوری نیست که یک نفره صورت بگیرد بلکه نیاز است تا تعداد زیادی از مردم تجمعی برای جلوگیری از منکر برپا کنند و ما نباید توقع داشته باشیم که اثرش را سریع ببینیم و از فردا همه با حجاب شده باشند ، اثر این تجمعات در دراز مدت است.

و در کلام آخر اگر مطلبی است بفرمایید؟

چیزی که ما در آخر از شما و دوستان رسانه توقع داریم این است که کارهای دینی را که در عین این که سیاسی است با سیاست زدگی و جناح زدگی خراب نکنند ، این انقلاب و اسلام متعلق به همه مردم است. من یادم هست موقع انتخاب اولین رئیس جمهور ، وقتی داشتند در تلویزیون با مردم مصاحبه می کردند از یک خانم مسیحی سوال کردند که به نظر شما رئیس جمهور باید چه خصوصیاتی داشته باشد و او در جواب گفت باید اخلاق اسلامی داشته باشد. ببینید این فرهنگ انقلابیه که آقایون دارند نابودش می کنند. و اینکه ما باید صرف نظر از باند بازی ها و جناح بازی ها و منافع شخصی و گروهیمون برای عاقبت کشور خودمون و برای آخرت خودمون تلاش کنیم .

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

حوزه علمیه آیت الله ایروانی | تهران | تقاطع خیابان ولیعصر و خیابان مولوی