یار دیرین آیت الله مجتهدشبستری: هرکس بتواند خدمتی بکند و نکند مسئول است

حاج علی اکبر اقوامی که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی همراه روحانی انقلابی آیت الله ایروانی(ره) با رژیم ستم شاهی مبارزه می‌کرده‌است پس از رحلت آیت الله ایروانی در معیت آیت الله مجتهدشبستری(دام ظله) که از طرف مقام معظم رهبری(مدظله العالی) به عنوان جانشین آیت الله ایروانی در کلیه‌ی امور منصوب شدند به فعالیت های عام المنفعه می‌پردازد. حاج علی اکبر اقوامی تحت نظارت آیت الله مجتهدشبستری مدیریت موسسه‌ی خاتم‌الاوصیا را به عهده دارد. این موسسه خیریه به منظور احداث مرکز خدمات درمانی در شهر چهاردانگه ایجاد شده‌است. روابط عمومی حوزه‌ی علمیه‌ی آیت الله ایروانی که افتخار دارد تحت تدابیر و تولیت حضرت آیت الله مجتهدشبستری قرار دارد به مناسبت آغاز پروژه‌ی احداث بیمارستان شهید آیت الله دکتر مفتح شهر چهاردانگه توسط موسسه‌ی خیریه‌ی خاتم‌الاوصیا، مصاحبه‌ای با حاج علی اکبر اقوامی خیر انقلابی که عمری را در خدمت‌رسانى به مردم و طلاب گذرانده، ترتیب داده‌است که تقدیم می‌گردد.
با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید لطفاً بفرمایید فعالیت های انقلابی خود را چگونه و از کجا آغاز کردید؟
بسم الله الرحمن الرحیم بنده بعد از رحلت آیت الله بروجردی از سال چهل و دو در جریان انقلاب اسلامی قرار گرفتم و از افتخارات من این است که از ابتدای بلوغ از امام خمینی تقلید کردم و مقلد هیچ یک از سایر آقایان فقها نبودم. در دوران دبستان اعلامیه‌های امام خمینی را پخش می‌کردم حتی بعضی اعلامیه‌ها را در کتاب قرار می‌دادیم تا معلم از آن به ما دیکته بگوید!
در آستانه‌ی انقلاب اسلامی و بعد از پیروزی نیز هرکجا مانند مسجد‌‌‌، کمیته‌ی امداد انقلاب اسلامی و کمیته‌ی انقلاب که احساس می‌کردم نیاز هست برای انقلاب کار کنم، شرکت می‌کردم. من از قبل از انقلاب همیشه با آیت الله ایروانی(ره) همراه بودم اما بعد از حضور ایشان به مسجدشان، مسجد حضرت ابا الفضل آمدم و در حالی که جوان بودم با این روحانی انقلابی همراه شدم البته با توجه به شرایط موجود بیشتر فعالیت‌های انقلابی بیرون از مسجد انجام می‌شد.
شما مدیریت موسسه‌ی خیریه خاتم الاوصیا را به عهده دارید، بفرمایید این موسسه چگونه و به چه منظور تاسیس شد؟
عده‌ای از خیرین که قبل از انقلاب فعالیت داشتند با توجه به توصیه‌هایی که شد تعدادی از زمین‌های منطقه‌ی چهاردانگه را برای ساختن بیمارستان در اختیار آیت الله ایروانی قرار دادند که مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در زمان ریاست جمهوریشان کلنگ احداث بیمارستان را زدند اما متأسفانه به دلیل کمبود بودجه و معضلات اول انقلاب پروژه ادامه نیافت.
در سال هفتاد و یک و مصادف با اواخر عمر مرحوم آیت الله ایروانی(ره) برای اجرای قانونی پروژه‌ی احداث بیمارستان و سایر خدمات درمانی و فعالیت‌های عام المنفعه موسسه‌ی خیریه‌ی خاتم‌الاوصیا ثبت شد. بعداز فوت آیت الله ایروانی فعالیت‌ها معلق ماند تا زمانی که آیت الله مجتهدشبستری از طرف مقام معظم رهبری به عنوان جانشین آیت الله ایروانی در کلیه‌ی امور از جمله موسسه‌ی خاتم الاوصیا منصوب شدند.
در این سال‌ها دو بار هیأت امنا تغییر کردند و آیت الله مجتهدشبستری هم به تبریز منتقل شدند و باعث شد فعالیت‌های موسسه کاهش یابد حتی دو نفر برای ساخت بیمارستان قبول مسئولیت کردند اما متأسفانه سرباز زدند و رفتند، تا سه سال پیش که تصمیم گرفتیم حال که بودجه برای ساخت بیمارستان با وجود هزینه‌های زیاد کفایت نمی‌کند؛ یک درمانگاه برای مردم بسازیم.
البته برای ساخت درمانگاه هم بودجه نداشتیم اما با فروش بعضی زمین‌ها که برای این کار در نظر گرفته شده‌بود بودجه‌ی شروع پروژه را تأمین کردیم و هم‌اکنون هشتاد و پنج درصد درمانگاه از جهت فیزیکی تکمیل شده‌است و باقیمانده‌ی پروژه هم تا دو ماه آینده با تأمین نقدینگی تکمیل خواهد شد. این ما حصل کار در این مدت بود.
با وجود سوابق مبارزات سیاسی قبل از انقلاب هم اکنون هم فعالیت سیاسی دارید؟
با وجود نظام مقدس جمهوری اسلامی و شخص مقام معظم رهبری فعالیت سیاسی خاصی مانند قبل از انقلاب وجود ندارد که انجام دهم البته هر زمان که مقام معظم رهبری امر کنند باز در خدمت هستیم. بنده همچنان دیدگاه سیاسی خود را دارم و معتقد به تبعیت از مقام معظم رهبری هستم و البته به تبعيت از رهبرى به بعضى از اشكالات موجود نقد هم دارم.
بنده در کارهای خیریه و آنچه که خدمتی برای مردم هست فعالیت می‌کنم مانند همین بیمارستان چهاردانگه که برای استفاده‌ی مردم مشغول خدمتگذاری هستم. همچنین از طرف آیت الله مجتهدشبستری در بعضی کارهای مربوط به ایشان وکالت دارم و از طرف ایشان برای خدمت رسانی به مردم به نهادهای مختلف مانند شهرداری اوقاف و.. می‌روم و فعالیت های من شخصی نیست بلکه برای مردم است
به عنوان سخن پایانی ممنون می‌شویم اگر توصیه‌ای دارید بفرمایید!
توصیه‌ی بنده این است که هرکس می‌تواند، به مردم خدمت کند. چرا که اعتقاد دارم اگر کسی بتواند خدمتی بکند و نکند مسئول است. بنده هم با توجه به این اعتقاد هرچند که خیلی‌ها با توجه به شرایط سنی و جسمی توصیه می‌کنند دست ازکارها بردارم اما احساس می‌کنم که نیاز برای خدمت من وجود دارد و می‌خواهم که دیگران هم اینگونه باشند!

انتهای پیام

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

حوزه علمیه آیت الله ایروانی | تهران | تقاطع خیابان ولیعصر و خیابان مولوی